Parallel Session 01

The parallel session will take place in three different rooms. Each session will end with Flash Talks.

Session: Comparative Biology & Evolution (Room: Earth)
Chair: Thalia Luden, Leiden University

14:15 – 14:35
Petros Skiadas “Genetic variation of the sexually evolving spinach downy mildew resistance breaking isolates”, UU

14:35 – 14:55
Rene Boesten “Stress adaptation by selection: Rapid de novo evolution of Zn excess tolerance in Arabidopsis”, WUR

14:55 – 15:15
Laura Dijkhuizen “Partners & passengers: endophytic microbes persistently present in the genus¬†Azolla¬†revealed by comparative metagenomics”, UU

15:15 – 15:35 Flash Talks

Bettina Porta, WUR “Reproductive mode of Thrips tabaci on onion”

Tom Schermer, UU “Zooming in on early shoot and stolon development in potato”

Francesca Bellinazzo, WUR “Unraveling the function of Tulip PEBPs”

Jundi Yan, WUR “Bacterial communities on the roots of plants separated by the Great Wall differ from one another”

Session: Development (Room: Water)
Chair: Kaisa Kajala, Utrecht Univeristy

14:15 – 14:35
Xiaoyu Wei “Touching PINOID: calcium-dependent regulation of auxin transport polarity in the inflorescence meristem”, LU

14:35 – 14:55
Annemarie Castricum “Counting petals: unravelling the molecular mechanism that determines disc/ray floret ratio in Chrysanthemum.”, WUR

14:55 – 15:15
Juriaan Rienstra “Understanding and engineering of ARF-DNA interactions in auxin response”, WUR

15:15 – 15:35 Flash Talks

Viktoriia Voloboeva, UU “Enigma of the low-oxygen stem cell niche”

Gabriele Panicucci, UU “Morphogenetic potential of O2 gradients in plants”

Margot E.  Smit, Stanford “Stomatal pre-patterning in the embryo occurs gradually and is required for post-embryonic stomatal development”

Andres Romanowski, UU “Phytochrome control of leaf development”

Session: Biotic Interactions I (Room: Air)
Chair: Like Fokkens, Wageningen University & Research

14:15 – 14:35
Lampros Siskos “Shedding light onto unknown territories of Geminiviral replication: New prospects for cross-species plant resistance.”, WUR

14:35 – 14:55
Dmitry Lapin “Mitigation of physiological costs of activated immunity in Arabidopsis.”, UU

14:55 – 15:15
Slavica Janevska “Epigenetic control of pathogenicity-related genes in Fusarium oxysporum f. sp. Lycopersici.”, UVA

15:15 – 15:35 Flash Talks

Sietske van Bentum, UU “Selecting microbes in the field: mycorrhiza depletion in naturally-infected soybean plants”

Yueyang Ge, WUR “Evolutionary recruitment, from arbuscular mycorrhizae to ectomycorrhizae”

Melanie Mendel, UU “Pseudomonas based effector screens on spinach”

Christiaan Schol, WUR “Establishment of CRISPR-Cas9 in Cladosporium fulvum for generating effector gene knockouts”